fbpx

Co możesz zrobić, żeby o siebie zadbać? Wskazówki (nie tylko) dla rodziców.

Ula Zalewska

Bycie rodzicem oznacza niejednokrotnie przekładnie potrzeb dziecka nad własne. Jednocześnie, aby dobrze funkcjonować jako rodzic, trzeba samemu czuć się dobrze. To nie lada wyzwanie dbać o siebie, kiedy w ciągu dnia masz zaledwie 15 min, aby skupić się na sobie. Poniższe ćwiczenia możesz wykonać właśnie podczas tych kilku chwil, a praktykowane regularnie mogą pomóc Ci osiągnąć lepsze psychiczne samopoczucie.

  1. Oddech. Usiądź i postaraj się skupić na własnym oddechu. Po prostu obserwuj i zauważ, w jaki sposób oddychasz i jaki Twój oddech jest. Czy oddychasz płytko i szybko? Może po kilku minutach Twój oddech staje się spokojniejszy?
  2. Ciało. Poszukaj miejsca w ciele, gdzie znajduje się napięcie. Zaczynając od czubka głowy, jak skaner zeskanuj Ciało aż do palców stóp. Co zaobserwowałaś/łeś? Ból w odcinku lędźwiowym, mrowienie w palcach, napięcie w karku?
  3. Otoczenie. Zamknij oczy i wsłuchując się w otoczenie, poszukaj 10 dźwięków. Co słyszysz? Szum lodówki, przejeżdżające samochody, telefon? Za każdym razem wykonując to ćwiczenie, usłyszysz więcej.
  4. Rozmyślania. Wiele pytań na temat przyszłości dziecka, które sobie zadajesz, pozostaje bez prostej odpowiedzi, a nadmierna analiza tylko pogarsza sprawę. Choć to nie proste postaraj się nie mielić tych samych kwestii. Jeśli Ci to pomoże, spisz na kartce wszystkie pytania i obawy i pomyśl co jesteś w stanie zrobić teraz lub w najbliższej przyszłości.
  5. Troskliwie słowa. Jak zwykle myślisz o sobie, gdy coś się nie udaje? Niech wewnętrzny krytyk na chwilę zamilknie, a Ty użyj takich słów, jakie skierowałbyś/skierowałabyś do przyjaciela. Np. “Następnym razem pójdzie Ci lepiej.” “Nie szkodzi, że nie zdążyłam na autobus. Zaraz przyjedzie następny.” Nie zapomnij też pochwalić się za każde drobne sukcesy. Sama/sam widzisz, jak pochwały pozytywnie nastrajają Twoje dziecko. Dlaczego i sobie nie masz tego dać?

Twoje zdrowie psychiczne to fundament i to na jego podstawach budujesz relacje z dzieckiem jako rodzic, dlatego tak ważne jest dbanie o siebie, które nie polega tylko na kąpieli z bąbelkami oraz wieczorze z książką i gorącą czekoladą. Znajdź to, co odpowiada Tobie, i co sprawia, że czujesz się lepiej.